Prywaciarzu! Leasing lepszy od najmu? Planujesz wykupić pojazd z leasingu za 1%, poczekać pół roku, a następnie sprzedać nie płacać podatku? To poprawnie będzie napisać “planowałeś”.
Wątek dyskusyjny: https://www.facebook.com/groups/Wynajem.Dlugoterminowy.Samochodow.w.Polsce/posts/1105078399899412/
Minister Sarnowski:
"– Nie może być tak, że firma kupiła samochód, a potem jej właściciel kupuje go za przysłowiową złotówkę. W efekcie koszty prywatnego samochodu przerzuca się na firmę. Tego typu proceder nie ma żadnego uzasadnienia, jest całkowitym wyjątkiem w UE – mówi wiceminister. Dodaje, że w innych krajach Unii Europejskiej możliwe jest tylko wykupienie samochodu przez firmę.
W związku z tym Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązanie zmierzające do zaliczenia przychodów ze sprzedaży poleasingowego auta, wykupionego do majątku osobistego, do przychodów z działalności gospodarczej.
– Zmiana ta będzie istotna szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy często (np. co rok) wymieniają samochody na coraz nowsze – dodaje wiceminister.
Przenoszone do firmy
Niezależnie od tego MF chce przeciwdziałać wnoszeniu do firmy przeszacowanego majątku. Częstą praktyką bowiem – jak mówi wiceminister – jest kupowanie nowego samochodu do celów prywatnych, a następnie, po kilku latach używania, wnoszenie go do firmy.
Obecnie przepisy pozwalają amortyzować wnoszony do firmy prywatny majątek po cenie zakupu, a nie według jego wartości w momencie wniesienia. To pozwala następnie amortyzować go od zawyżonej, bo „historycznej” wartości.
W ten sposób – jak wskazuje wiceminister – zmniejsza się podatek do zapłaty za pomocą używanych samochodów i elektroniki.
MF chce więc zaproponować, aby wnoszone do firmy składniki prywatnego majątku były amortyzowane od ich aktualnej wartości rynkowej, a nie od „historycznej” ceny nabycia."
Source: Dziennik Gazeta Prawna
A to mój cytat z forum . gurumotive . com z wątku podatkowego, datowany na 4 lutego 2021:
“Już od 2019 firmy leasingowe nie wystawiają faktur na osobę fizyczną. Wystawiają na NIP leasingobiorcy, a podatnicy po prostu nie wprowadzają ich do ewidencji środków trwałych. Jest to sygnał, który od dwóch lat budzi mnóstwo pytań o przyszłość tego typu optymalizacji podatkowej przy wykupie za 1%.”
W styczniu, kiedy rząd ogłosił, że samochody wykupywane z leasingu przez przedsiębiorców, nie są samochodami używanymi. 😆 Przez co należy je amortyzować tak jak pojazdy nowe, w okresie 5 lat od wykupienia. (okres leasingu + 5 lat)
Leasingi, które dzisiaj są zawierane z zamysłem wykupu za 1%, bez wprowadzania pojazdu do środków trwałych, oraz odsprzedaży po pół roku… nie będą spełniać założeń optymalizacyjnych. Niby prawo nie działa wstecz… Ale w tym wypadku zadziała. Tak jak zadziałało w styczniu.
Czyli spłacając leasing odliczasz pół vatu.. a sprzedając go później płacisz cały vat (i dochodowy). Inwestujesz kasę w leasing, a następnie jesteś w plecy 11.5 % wartości pojazdu, którego sprzedajesz. Chyba, że prowadzisz ewidencję, to wtedy VAT wychodzi na zero.
Gorzej natomiast, jeśli samochód przekracza wartość 150 000zł, ponieważ odliczasz tylko część podatków, a sprzedając używany, zapłacisz od zarobku 23% VAT oraz dochodowy.
Udostępnij ten post znajomym, którzy mają samochód w klasycznym leasingu.